16 október, 2016

Zürichi kenyér chia maggal, lenmagpehellyel és napraforgómaggal


Nos imádjuk a fehér kenyeret, de az utóbbi időben, csak keverek mindig valamilyen teljes kiőrlésű lisztet is a kenyértésztához, na és persze magvakat, így történt ezzel a kenyérrel is, ami igazán finomra sikeredett.
Ma mivel a Kenyér Világnapja van, ezért készült 3 kenyérke!

A kenyér készítése előző nap este kezdődik, így:
 (figyelem!!! mennyiségek grammban vannak megadva)

200 g kenyérliszt (BL-80-as)
   50 g teljes kiőrlésű rozsliszt
    6 g (fontos, hogy gramm, nem dkg) friss élesztő
165  ml víz

ezekből a hozzávalókból összeállítunk egy tésztát, amit gyors kovásznak is nevezhetünk és letakarva a konyhapulton hagyjuk reggelig kelni, pihenni  másnap reggel folytatjuk.

Hozzávalók:

az előző esti összes kovász
300 g  kenyérliszt (BL-80) 
   75 g Graham liszt 
220 ml víz (ma nálam ez a mennyiség 220 g aludt tej volt)
25 g vaj
10 g friss élesztő
12 g só
csipet aszkorbinsav
2 evőkanál burgonyapehely
1-2 evőkanálnyi Chia mag
2 evőkanálnyi lenmagpehely
2 evőkanálnyi napraforgómag


ezekből a hozzávalókból kenyértésztát dagasztunk,,viszonylag selymes tapintású tésztát kell kapjunk, leszámítva a kidudorodó magokat. Kiolajozott kelesztő tálba 30 percet pihentetjük, majd még egyszer átgyúrjuk a tésztánkat, aztán újra 30 perc pihenés következik.
Ezután lisztezett felületre borítjuk, a levegőt jól kinyomkodjuk belőle, mert ha nem akkor nagy lyukak lesznek a kenyér belsejében, aztán  veknit formázunk belőle így, ezt is Limarától tanultam.
Sütőpapírral kibélelt jénaiba teszem, kb. duplájára kelesztem ez hőmérséklettől függő, lehet fél óra, de akár egy óra is.
A sütőt előmelegítem 230 fokra, a kenyeremet bevágom 3 helyen, jól befújom vízzel a kenyeret is, esetleg megszórom a kenyérben levő magokkal, most csak Chia mag került rá, és a jénai tetejét is befújom vízzel, lefedem, majd így sütöm 30 percig. Ezután visszaveszem a hőfokot 200 fokra és leveszem a jénai tetejét, sőt sokszor teljesen kiveszem a kenyeret a jénaiból és sütőpapírral visszateszem a rácsra, így sütöm még 15 percet. Ha esetleg nagyon barnulna a teteje, akkor eltakarom egy darab alufóliával, általában az utolsó 5 percre.

Sütés után rácsra teszem és bespriccelem újra vízzel, hagyom hűlni.

Kb. 1 óra hűlés után már megvágható.




Jó étvágyat kíván hozzá! 

Nincsenek megjegyzések: